Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri ile ilgili açıklamaları


Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında sondaj çalışması yapmasıyla ilgili AB üyesi ülkeler Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda hemfikirler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bu duruma sert cevap geldi. Erdoğan, “Ey AB, Türkiye sizin bugüne kadar tanıdığınız bir ülke değil. 4 milyon mülteciyi ülkesinde ağırlayan bir Türkiye’ye karşı takındığınız tavrı iyi bilin” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü gayet güzel açıklamalarını yaptı. AB bir şeyi unutuyor. Siyasette hala çok yeni görev yapanlar. Biz Kıbrıs’ta garantör ülkeyiz, Yunanistan da İngiltere de… Garantör ülke olarak haklarımız var. Sularda bizim bazı haklarımız var.

Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar. Uluslararası hukukun herhangi bir hak vermediği ülkeler buralarda çalışma hakkını görüyor, Türkiye’ye gelince ‘yok yaptırım uygulayacağız’ diyorlar Siz bize 59’dan beri yaptırım uyguluyorsunuz.

Bunları hafife alıyor olabilirsiniz, bu kapılar açılır bu DEAŞ’lılar da size gönderilir, gönderiliyor bundan sonra siz de başınızın çaresine bakın. Gözdağı vermeye kalkmayın, biz bunları pek takmayız.

Nato paktı içerisinde yer alan ülkeler olarak Nato’nun buraya şu ana kadar eğilmediği süreci gözden geçirmesi lazım, 3-4 Aralık’taki İngiltere’deki liderler zirvesini çok önemsiyorum, orada bunu tepeden tırnağa gündeme getireceğiz.

Nato kendi müttefiklerine her zaman bu şekilde bakıyorsa, yalnız bırakıyorsa herhalde bunun izahı mümkün değildir.

Böyle bir saldırı karşısında Türkiye’yi yalnız bırakacaksınız, hepsini Londra’da dile getireceğiz.

DEAŞ’lı Sınırda kalmış kalmamış o bizi pek ilgilendirmiyor. Bunların başka planları da olabilir onları da yeri geldiğinde uygulamaya koyarız. Şeklinde konuştu.

Y. Sevinç Çendik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s