Mu Kıtasının Gizemi


Mu Kıtası Nerededir?

Gündem Mu kıtası, ilk olarak 19. yüzyılda yaşamış yazar ve gezgin Augustus Le Plongeon tarafından Büyük Okyanus‘ta yer aldığı ve 14 bin yıl önce batarak yok olduğu ileri sürülen ve günümüzde bilim çevrelerinde sözde bilimsel bir iddia olduğu kabul gören efsanevi kıtadır. Bugün hangi yemeği yapsam?

Mu Kavmi

Le Plongen, kıtada Antik Mısır ve Mezoamerika toplumlarının atalarının yaşadığını iddia eder. Mu’nun ve benzer şekilde kayıp bir kıta olduğu iddia edilen, Lemurya’nın varlığına dair iddialar, iddianın sahibi Le Plongen’in zamanından beri destek görmemiştir. Günümüzde de bilim dünyasındaki fikir birliği, Mu kıtasının var olmuş olmasının fiziksel olarak mümkün olmadığı üzerinedir.

Mu kıtası efsanesi

Augustus Le Plongeon

Mu efsanesi ilk defa, Yucatan’daki Maya kalıntılarını inceleyen Augustus Le Plongeon’un (1825-1908) eserlerinde ortaya çıkmıştır. Le Plongeon, Yukatan’daki Maya medeniyetinin Yunanistan ve Mısır’dakilerden daha eski olduğunu gösteren Maya yazıları bulduğunu ve yazıtta daha eski bir kıtanın hikâyesinin anlattıldığını öne sürdü.

Le Plongeon “Mu” ismini, 1864 senesinde Landa alfabesini kullanıp, Troano Kodeks’ini yanlış bir şekilde çevirmiş Charles Etienne Brasseur de Bourbourg’dan edinmiştir.

Le Plongeon daha sonra bu kayıp toprakları Atlantis ile bağdaşlaştırmış ve sözde Atlantik Okyanusu’nda batmış olan bir kıtaya dönüştürmüştür.

Mu kıtası nerededir?

Le Plongeon, eski Mısır medeniyetinin, kıtanın batması yüzünden mülteci olmuş Kraliçe Moo tarafından kurulduğunu öne sürdü. İddiasına göre diğer mülteciler Orta Amerika’ya kaçmış ve Maya uygarlığını kurmuşlardır.

James Churchward

Churchward, Kayıp Kıta Mu (1931) isimli kitabıyla başlayan bir dizi kitap yayınlamıştır.

Churchward, elli yıldan daha uzun bir süre önce Hindistan’da bir askerken, üst düzey bir tapınak rahibinin ona uzun zamandır ölü sayılan ve Hindistan’da sadece iki kişinin okuyabildiği “Naga-Maya dilinde” yazılmış eski kil tabletleri gösterdiğini ve bu dilde ustalaştığını iddia etmişti. Churchward, tabletlerde ilk insanın ortaya çıktığı yer olan Mu’dan bahsedildiğini öne sürdü.

Churchward’in görüşüne göre günümüzdeki Polinezyalılar, bu çalışmalardan sorumlu kayıp Mu uygarlığı yerlilerinin soyundan değil, felaketten kurtulmuş ve dünyadaki “ilk yamyamlık ve vahşiliği” benimsemiş insanların soyundan gelmektedir.

Hint tabletlerinde olduğu söylenen ve efsaneye göre, Mu’nun yeraltı volkanik gazlarının yayılmasıyla deniz seviyesinin üzerine çıktığı ve tek bir gecede tamamen yok olduğu yazılı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s