Çin uluslararası gökbilimcilerin hizmetine açtı!


Çin sıcak gelişmeyi duyurdu!

Gündem Dünyada tek olan tamamı 500 metre açıklıklı küre teleskobu’nu gökbilimci araştırmacıların hizmetine sunduğunu açıkladı. Son dakika haberler (FAST) Radyo dalgalarını toplayarak görüntü oluşturabilen teleskoplara ne denir?

Son dakika haberler internet Çin dış işlerinde bakanlık sözcüsü olan Hua Çunying, resmi Twitter hesabından dünyada tek olan hassas Radyo ve en büyük tek çanak FAST i hizmete açtıklarını duyurdu. Bugün hangi yemeği yapsam?

Çin’de yer alan astronomik gözlem evi’nden geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, dünyanın her yerinden gökbilimcilerinin bu gözlemevine çevrimiçi olarak giriş yapabilecekleri ifade edildi.

Fakat yurt dışından Teleskobu kullanmak için başvuru yapılması gerektiği ve başvuruların sonuçlarının da 20 Temmuz’da açıklanacağı belirtildi.

FAST’in uluslararası araştırmalar için daha fazla imkan sunabilmek adına, kullanıcıların gözlemlerine Ağustos ayında başlayacağı Çin Ulusal Konseyi tarafından duyuruldu.

Radyo dalgalarını tespit etmek için kullanılıyor

2016’da inşa edilen FAST, 500 metre çapındaki çanağıyla 300 metre çapındaki Arecibo’yu geride bırakarak dünyanın en büyük radyo teleskobu olmuştu.

Radyo Dalgaları Nerede Kullanılır?

Radyo teleskopları, yıldızlar, galaksiler ve karadelik‘lerden yayılan radyo dalgalarını tespit etmek için kullanılıyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s