Biyolojik Olarak Ölümsüz Canlılar


Turritopsis Dohrnii

Gündem Ölümsüz Denizanası. Denizanası grubuna dahil olan Turritopsis Dohrnii, bilim adamları tarafından ölümsüz canlı olarak nitelendirilir. Bunun sebebi bu canlı ölüme yaklaşacağını hissettiğinde tüm hücre yapısını yeniliyor. Bugün hangi yemeği yapsam?

Yani 80 yaşındaki birini düşünün ve ölmek üzere tam da bu sırada kendisini 18 yaşına geri döndürüyor. Bu olay biyolojik açıklaması ise Polip evresi’ndeki deniz anası Medusa evresi’ne geçer burada yaşlanır ve ölmesi gerekirken tekrar gençleşip Polip evresine geri döner. Bu şekilde her yaşlandığında kendisini yeniler.

Turritopsis Dohrnii, açık denizlerde ve okyanuslarda yaşar. Jelatin gibi bir vücuda sahiptir ve denizanası grubundandır. Bilim Insanlarına göre Turritopsis Dohrnii biyolojik olarak ölümsüzdür. Yani fiziki bir etken olmadığı sürece bu canlılar sürekli kendini yeniler. Tabi bu şekilde yenilenmesinin bir sınırı var mı bu bilinmiyor.

Ölümsüz Canlı

Turritopsis Dohrnii, ‘nearly immortal’ yani ‘neredeyse ölümsüz’ olarak nitelendirilir çünkü, kimse bu canlının ölümsüzlüğünün sınırlarını bilmemektedir.  Bu yenilenme bir gün son bulabilir tıpkı Güneş’te olduğu gibi. 

Gök bilimciler Güneş’in de belirli bir ömrü olduğunu açıklamışlardır. Güneşin uzun bir ömrü vardır ama ölümsüz değildir.

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s