1986 Cleveland Balon Faciası


Gündem 1986 Yılında Cleveland Balon Faciası olayında, 1.5 milyon balonun serbest bırakılması sonucunda facia yaşandı. 2 Kişi hayatını kaybetti ve sosyal hayat büyük ölçüde sekteye uğradı.

Cleveland, Ohio da 1986’ya kadar şehirde güzel gelişmeler yaşandı bugün hangi yemeği yapsam ve Cleveland’lılar bunu tarihin en büyük eş zamanlı balon salınımıyla kutlamak istediler. Bunun bir rekor olması planlanıyordu.

2500 gönüllü 1.5 milyon balonu şişirdi. Uzmanlar tüm bu balonları bir arada tutmak için dev bir yapı inşa ettiler, yapısının tepesine de balonların uçmasını önlemek için dev bir file geçirdiler. Biyolojik olarak parçalanabilen latexlerden yapılan bu balonların şehrin en uzun yapısı Terminal kulesini geçip Erie gölüne doğru gitmesi gerekiyordu. Plana göre orada patlayıp yok olmaları bekleniyordu ama hava şartları düşünülmemişti.

Bir önceki gece rüzgar saatte 100 km hıza ulaştı. Balonların havaya bırakılmasının ardından bir yağmur fırtınası vurdu. Fırtına balonların yönünü de değiştirdi. Göle gidecek olan balonlar bir anda şehrin içine doğru yönlendiler. 

Cleveland havalimanı piste düşen balonları temizlemek için 30 dakikalığına uçuşları durdurdu. Balonlar Ohio’nun en kuzeyine kadar gitti hatta Erie gölünün Kanada sınırına kadar ulaştı.

Ayrıca balonlar bir çiftçinin Arap atlarını ürküttü hatta atlara kalıcı hasarlar verdi. Bunun üzerine çiftçi dava açtı ve davayı kazandı.

2 Kişi de balon skandalından dolayı yaşamını yitirdi. 27 Eylül’de iki balıkçı hakkında kayıp bildirimi yapıldı ama sahil güvenlik balıkçıları arayamadı çünkü gölün üstü balonlarla doluydu

Cleveland amacına ulaşmış mıydı? Guinness bu faciayı Dünya’nın en büyük eş zamanlı balon salınım rekoru olarak kayda geçti. Bu rekor bir daha da kırılamadı çünkü bu olaydan sonra çevresel tehdit yaratmamak için toplu balon salınımları yasaklandı.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s