Hayız İken Kandilde Neler Yapılır?


Gündem. Berat Kandili gibi gecelerde regli olan kadınlar Kur’anı Kerim okuyamaz, namaz kılamazlar ama kandilde adetliyken dua okuyabilirler. Diyanete göre adetliyken okunabilecek dualar hangileri? Hayız iken, kandil ve mübarek günlerde nasıl ibadet edilir?

Adetliyken fatiha okunabilir mi? Hayız olan kadınlar için Kandil geceleri ve mübarek günlerde adetliyken her dua okunabilir. Kuran’daki sureler bile dua niyetiyle okunabilir.

Regli olan kadınlar kandil günleri gibi mübarek gecelerde Kur’an okuyup, namaz kılamazlar fakat Kur’an dinleyebilirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı fetvalarına göre kadınlar adet iken şunları yapamazlar: Namaz kılamaz, Kur’an okuyamaz, oruç tutamaz, cinsel ilişkiye giremez, Kabe’yi tavaf edemez, gerekmedikçe camilere giremezler. Diyanet İşleri adetliyken kadının Kur’anı Kerim’e dokunması konusunda ise farklı dini görüşler olduğunu bu noktanın muallakta kaldığını belirtmiştir.

Adetli kadınlar kandil gibi özel geceler ile cuma gibi mübarek günlerde neler yapabilirler. Hayız olan kadınlar kandil gecelerinde ibadet edebilir mi?

Adetliyken regl döneminde namaz kılınır mı?

Adet olan kadının Kur’anı Kerim okuması ve namaz kılması haramdır fakat regli iken kuran okunamasa da kuranın dinlenmesinde bir sakınca yoktur. Adetli kadın kandilde Kur’an-ı Kerim okunduğu zaman dinleyebilir, zikir ve dua edebilir.

Adetliyken okunabilecek dualar

Adetliyken dua edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. İstediğiniz her duayı okuyabilirsiniz. Hatta Fatiha, felak, nas, ihlas gibi sureler de dua niyetiyle adetli, regli iken okunabilir.

Regli döneminde zikir çekilebilir mi, yapılabilecek ibadetler neler?

Adetli kadınlar namaz kılamasalar da zikir çekebilir, dua edebilirler. Ayrıca Diyanet fetvasına göre regli döneminde kadınlar, kelime-i şehâdet, kelime-i tevhid, istiğfar, salâvat-ı şerif getirebilirler.

Adetliyken Kur’an okunabilir mi Diyanet fetvası. Hanefî, Şâfiî ve Hanbelîlere göre âdetli veya lohusa kadın Kur’an okuyamaz. Hz. Muhammed’in bir hadisinde “Âdetli kadın ve cünüp olan kimse Kur’an’dan hiçbir şey okuyamaz.” (Tirmizî) buyurmuştur.

Adetliyken Kur’anı Kerim’e dokunulabilir mi?

Diyanet İşleri’ne göre; Hanefi, Şafii ve Hanbeli mezhepleri ile Malikî mezhebindeki ağırlıklı görüşe göre, cünüp veya hayız hâlindeki kimselerin Mushaf’a dokunmaları caiz değildir. 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s