Hestia


Hestia Aile Tanrıçası. Eski Yunan inancına göre Aile Tanrıçası. Rhea ile Kronos‘un kızı olan HestiaZeus‘un en büyük kız kardeşidir. Olimpos’taki tanrıların en kibarı olarak bilinir. Hestia, aile tanrıçasıdır.

Hiçbir mitolojik anlatımda yer almaz. Antik Yunan’da ona adanan tapınakları da yoktur. Olimpos’ta yanan kutsal ateş ve dünyadaki yanan her ocak onun kutsal mekanı sayılır.

Kardeşleri; PoseidonHadesHeraZeus ve Demeter‘dir. Mitolojide Hestia, Kronos ve Rhea’nın ilk çocuklarıdır. Diğer kız ve erkek kardeşleri gibi babası tarafından yutulmuştur. Kronos yenildikten sonra ise son kişi olarak dışarı çıkar. Apollon ve Poseidon, Hestia ile birlikte olmak istedilerse de, bu tanrıça Zeus’tan sonsuza kadar bakire kalmayı diler ve isteği Zeus tarafından kabul edilir. Ayrıca Olimpos’taki yerini tanrı Dionysos’a bırakıp, on iki Olimpos tanrısı arasından ayrılmış, yaşamak için insanların arasına yerleşmiştir.

Roma mitolojisinde Hestia’ya Vesta denirdi ve Romalılar Yunanların aksine bu tanrıça adına tapınaklar yapmıştı. Roma Forumu’nda ona adanmış bir tapınak vardı. Vesta rahibeleri ise Vesta bakireleri olarak adlandırılırdı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s