Andromeda, Perseus’un Aşkı


Andromeda, Aithopia kralı Cepheus ve Kassiopeia‘nın kızı, Perseus‘un eşi. Perseus’un yolu Andromeda ile kesişir. Andromeda’nın annesi Kassiopeia kendi güzelliğini deniz tanrıçalarından daha üstün gördüğü için Poseidon’u kızdırmış, Poseidon da Kraliçenin küstahlığını cezalandırmak için Aithopia’yı yok etmesi amacıyla bir deniz canavarı (Ketos) göndermiştir ancak Kassiopia’nın kızı Andromeda bu deniz canavarına kurban edilirse Aithopia ve diğer herkes kurtulacaktır.

Andromeda bir kayaya zincirle bağlanır ve canavarın gelişini bekler fakat Perseus, Hades’in görünmezlik miğferini giyip, Ketos’un yanına yaklaşır ve canavarı öldürür. Kızı kurtarır ve onunla evlenir ama düğünde Andromeda’nın amcası ve eski nişanlısı Phineus adamlarıyla gelir ve Andromeda’yı kaçırmaya kalkar. Perseus Medusa’nın başını kullanarak onları alteder. Sonunda Perseus ile Andromeda evlenir ve Alkaios, Elektryon ve Sthenelos adında üç oğlu olur.

Eros, bu karmaşada Andromeda’nın Perseus’la güzel bir çift olacaklarını düşünür ve bu iki genci birbirine aşık eder.

Perseus ve Andromeda

Perseus, Andromeda ile birlikte saraya gidip kral ve kraliçeden genç kızla evlenmek için izin ister. Cepheus ve Cassiopeia da kızlarının hayatını kurtaran bu cesur genç adamın Andromeda ile evlenmesine izin verir.

Andromeda ve Perseus’un tam yedi oğlu olur. Herakles’in soyu da Andromeda ve Perseus’a dayanır.

Andromeda’nın ölümünden sonra Tanrıça Athena onu Andromeda takımyıldızına dönüştürüp gökte Perseus, Cepheus ve Cassiopeia takımyıldızlarının yakınına yerleştirir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s