İnsan yedek parçası üretiyoruz


Adeta bu merkezde insanlar için yedek parça üretiliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezinde; kafatası, göğüs, çene, omurga ve yüz gibi bölgelerde kaza, silahla yaralanma ya da doğumsal nedenlerle kaybedilen organlar, aslına bire bir uygun üretilerek hastanın vücuduna yerleştirilebiliyor.” dedi.

Üniversitenin Konferans Salonu’nda, “Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi (METÜM) Günleri” ile ilgili etkinlik düzenlendi. Bu düzenlemeye akademisyenler ve SBÜ tıp ögrencileri de katıldı.

SBÜ Rektörü Prof. Dr. Erdöl burada yapmış olduğu konuşmasında, kişinin durumuna özel implant tasarım ve üretiminin yapıldığı METÜM’ün, aynı zaman da sanayici ve kurumlar için endüstriyel alanda ürün tasarımı ile üretimleri aşamasında kendilerinin öncü merkezlerden biri olduğuna değindi.

METÜM’ün ayrıca üniversiteler ve araştırmacılar için Araştırma Geliştirme projelerine tasarım olsun üretim alanında olsun kendilerinin destek verdiğini anlatan Erdöl, “METÜM’de, göğüs, kafatası, omurga ve yüz gibi, çene gibi bölgelerde kaza, silahla yaralanma ya da doğumsal nedenlerle kaybedilen, olmayan organlar aslına bire bir uygun bir biçimde üretilerek hastanın vücuduna nakledebiliyor, yerleştirilebiliyor. Merkezimiz, kamuda medikal anlamda tasarımdan üretime hizmet eden ve sertifika üretimleri yapan tek merkezdir.” diye ifade eden Prof. Erdöl, merkezde, konvansiyonel yöntemlerle rekonstrüksiyon yapılamayan vakalarda kafatası, kalça, çene kemiği, göğüs kemiği gibi yaşam kalitesi için büyük önem arz eden, parçalanan ya da alınmak zorunda kalınan kemik dokularının yerine 3 boyutlu yazıcı (3d) teknolojisiyle üretilen parçaların da eklenebildiğini ifade etti.

“ARTIK DAHA FAZLA HASTAYA HİZMET EDILEBILECEK “

Hasta memnuniyeti’nin sağlanabilmesi ve medikal işlemlerde kaliteli verimliliğin arttırılabilmesi, büyük ve küçük boyutlardaki ürünlerin geliştirilmesi yönünde, gerekli ARGE faaliyetlerinin yürütüldüğünü de ifade eden Erdöl, METÜM’de imal edilen tıbbi cihazların maddi boyutunu ise, SGK tarafından karşılanmasına yönelik anlaşmaya varıldığını hatırlattı.

Erdöl, “Özellikle gazilerimizin ve diğer engelli vatandaşlarımızın ortez ve protez ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla güzel bir ilk adım attık. Bu protokolle, daha fazla hasta, bizim merkezimizden yararlanma imkana sahip olacak. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, bu konuda daha etkin bir şekilde sağlık hizmetine ulaşmasına katkı sağlamak ve yaşam kalitelerini arttırmak bizim birinci önceliğimiz ve bu çok önemli.” Diye ifade etti.
……………….
TASARIMIN VE ÜRETİMİN AYNI MERKEZDE OLMASI AVANTAJI

METÜM Müdürü Doç. Dr. Simel Ayyıldız ise yapmış olduğu konuşmasında, merkezin esas amacının en başta gazilere hizmet etmek olduğunu belirterek, 2011’de kurulan medikal tasarım merkezi’nin 2016’da Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredildikten sonra ki dönem de 2018’de Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi adını aldığını belirtti.

Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise sayısı çok az olan merkezlerden METÜM’ün özelliğinin ise, tasarımdan üretime tüm hizmetin aynı çatı altında verilmesi olduğunu dile getiren Ayyıldız, bunun avantajını ise şöyle dile getirdi, “Tasarladıklarımızı aynı yerde üretebilme imkanına sahibiz. Bu da bizi bu alanda öncü ve lider bir merkez konumuna taşıyor. Kişiye özel implantlar üretirken bunları araştırma, geliştirme faaliyetleriyle insan sağlığına daha faydalı hale getirmeye çalışıyoruz.”

Simel Ayyıldız, METÜM merkezde; kişiye özel üretilen implantların, yerine normal standart yolla yapılmasınin imkansız olduğu, trafik kazası, kanser, ateşli silah yaralanması gibi durumlarda sert doku ihtiyacı olan her bir hasta için özel olarak tasarlanan vücut protezlerinin üretiminin yapıldığının bilgisini verdi.

Serkan Çendik

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s