Echo ve Narcissus’un hüzünlü ve tuhaf hikayesi.


Narcissus doğduğu zaman annesi onu falcı Tiresias’a götürdü ve geleceğe dair bir kehanette bulunmasını istedi: “Ömrü uzun olacak mı?

”Tiresias: “Kendini bilmediği sürece oğlunun uzun bir ömrü olacak” dedi.

Şimdi bunun anlamı neydi? Bilinen, hep anlatılan hikayeye göre Narcissus o kadar güzeldi ki herkes onunla olmak istiyordu, ama o hepsini reddediyordu: “Hayır, hayır, yeterince iyi değilsiniz.” diyordu.

Sadece söylenenleri tekrarlamakla lanetlenen, güzel sesli peri Echo’da Narcissus’a aşık olmuştu ve onu gizlice izliyordu. Narcissus orada biri olduğunu hissetti ve heyecanlandı. “Gel!” diye bağırdı. Echo ancak “Gel!” diye tekrarlayabildi ve saklanmaya devam etti, bu da Narcissus’un onu daha çok merak etmesine sebep oldu.

Bir gün Echo saklandığı yerden çıktı ve Narcissus onu gördü. Echo’yu gördüğü an Narcissus’un midesi bulandı, “Iyy,” dedi, “Bana sen sahip olacağına ölüm sahip olsun, daha iyi!”

Reddedilen aşık Echo (Eko) Narcissus’a kızıp intikam tanrıçası Nemesis’ten yardım istedi ve şu dilekte bulundu. “Narcissus bir gün aşık olursa, aşkına karşılık bulamasın.”

Nemesis bu duayı duydu ve Narcissus’un kendine aşık olmasını sağladı: Narcissus ‘un yolu bir gün bir su birikintisine uğradı ve içine baktığında gördüğüne aşık oluverdi. Suda gördüğü gerçek değildi ama Narcissus havuzun dibindeki güzel insanın çıkıp bir gün kendisini sevmesini sabırla, sonsuza dek bekledi. Kendisini seyrederek ömrünü tüketti. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüştü.

Bu arada Tiresias haklıydı: Narcissus gerçekten de uzun yaşadı ama hiç mutlu olmadı. Hayatını bir su birikintisine bakarak yapayalnız geçirdi.

Echo, Narcissus öldükten sonra bile onu sevdi. Echo’dan sonra ise geriye sadeke bir akis kaldı.

Y. Sevinç Çendik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s