BM: “Mursi’nin ölümü cinayet.” Dedi.


 

Birleşmiş Milletler insan hakları uzmanları, Mısır’daki cezaevi koşullarının çok kötü olduğunu belirterek, demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin doğrudan ölümüne yol açmış olabileceğini vurguladı. “Mursi’nin bu şartlara maruz kaldıktan sonraki ölümü, devlet destekli keyfi bir cinayet olabilir.” ifadesi kullanıldı.

Mursi 17 Haziran 2019 da mahkeme salonunda hayatını kaybetmişti. Aylar sonra, BM’den Mısır yönetimine sert tepki geldi.

Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard yaptığı yazılı açıklamada, “Dr. Mursi, özellikle Tora Cezaevi’nde beş yıl alıkonulduğu sırada, sadece acımasız olarak nitelendirilebilecek koşullarda tutuldu.” ifadesini kullandı.

Mursi’nin günde 23 saat boyunca hücre hapsinde tutulduğunu, egzersiz yapmasına izin verildiği günün bir saatinde bile diğer mahkumları görmesine izin verilmediğini, beton zeminde sadece iki battaniyeyle uyumaya zorlandığı, kitaplara, dergilere, yazılı materyallere veya radyoya erişmesine izin verilmediğini bildiren uzmanlar, şu şekilde değerlendirme yaptılar:

“Çeşitli kaynaklardan Mısır genelinde tutulan binlerce tutuklunun ağır insan hakları ihlallerine maruz kalabilmiş olabileceğine dair deliller aldık. Pek çoğu ölüm riski altında olabilir. Bu, mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi hükümeti tarafından muhalifleri susturmak için tutarlı ve kasıtlı bir uygulama gibi görünüyor.”

Özel Raportör Callamard, Mursi’nin adeta ölüme terk edildiğine işaret ederek şeker hastalığı ve yüksek tansiyon tedavilerinden de mahrum edildiğine dikkat çekti.

Mursi’nin sol gözünün kademeli olarak görüşünü kaybettiğini, tekrarlayan diyabetik komalar geçirdiğini ve defalarca bayıldığını belirten uzmanlar, bundan dolayı önemli diş çürüğü ve diş eti enfeksiyonları yaşadığına işaret etti.

Uzmanlar, Mısırlı yetkili makamların, cezaevi şartlarının Mursi’yi öldürme noktasına getireceği konusunda defalarca uyarıldığını anlatarak, “Sonuçları ön görülebilse de, bu kaygıları gidermek için yetkililerin harekete geçtiğini gösteren herhangi bir kanıt yoktur.” Şeklinde konuştu.

Y. Sevinç Çendik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s